Tedavi Hakkında

Dr. Oytun MANAV - O.M.O.K. / Tedavi Hakkında
Önceki Sayfa

S: Ortodontik tedavi sırasında dişler nasıl hareket eder?
C: Dişler, hareket etmesi için uygun olan kuvvetin (optimal kuvvet) uygulanması ile kemik içerisinde oluşan bazı fizyolojik değişiklikler sonucu hareket eder.

S: Dişlere daha fazla kuvvet uygulanması tedavi süresini kısaltır mı?
C: Her bir dişin hareket edebilmesi için uygun kuvvet miktarı vardır. Bu kuvvet miktarının çok altında veya çok üzerinde kuvvet uygulanması, dişlerin daha yavaş hareket etmesine neden olur.

S: Dişler veya çeneler ortodontik tedavi ile tedavi edilmez ise ilerde problem olur mu?
C: Tedavi edilmeyen dişler ve çeneler ileride;

  • Dişlerde çürük oluşma ihtimalinin artmasına

  • Periyodontal (dişeti ve kemik ile ilgili) problemlerin oluşmasına

  • Çiğneme problemine bağlı sindirim sistemi problemlerine

  • Alt çene ekleminde ağrıya kadar gidebilecek sorunların oluşmasına neden olabilir.

S: Ortodontik tedavi dişlerde ağrı yapar mı?
C: Ortodontik tedaviler genelde fazla bir ağrı yapmaz. Ancak dişlerin bozukluk miktarlarına bağlı olarak hafif ağrı olabilir. Ayrıca dişlere takılan braket ve teller ilk birkaç gün rahatsızlık verebilir.

S: Çeneler ile ilgili bozukluklarda ne tür apareyler kullanılır?
C: Sabit ortodontik tedaviye ek olarak “headgear”, “reverse headgear – face mask – yüz maskesi”, “chin cap – çenelik” ve “distraksiyon vidası” ağız dışından uygulanarak kullanılabilir.

S: Ortodontik tedavi ortodontist olmayan dişhekimlerince de yapılabilir mi?
C: Ortodontist olmayan dişhekimleri ancak dişlerle ilgili bozukluklarda hareketli apareylerle basit ortodontik tedavi yapabilir. Çenelerle ilgili bozukluklarda ise mutlaka bir ortodontist müdahalesi gereklidir. Dişlerle ilgili bozukluklarda da ortodontist olmayan dişhekimlerince 11-12  yaşlarına kadar belli limitlere kadar müdahale edilebilinir.

S: Ortodontik tedavinin süresi ne kadardır?
C: Sabit ortodontik tedavi, çocuklarda tüm daimi dişlerin ağız içinde yer almasına kadar (12-13 yaş) devam eder. Daimi dişleri tamamlanmış hastalarda ise sabit ortodontik tedaviler yaklaşık 2 yıl sürer. Ancak hasta uyumunun tedaviye uygun olmaması, ağız hijyeninin kötü olması, periyodik randevulara uymamak gibi nedenlerden dolayı bu süre uzayabilir.

S: Şiddetli çene anomalisi (iskeletsel problemler) olan hastalarda sabit ortodontik tedavinin yeterli olamayacağı durumlarda nasıl bir tedavi uygulanır?
C: Sabit ortodontik tedavi ile tedavi edilen hasta bir süre sonra, özel planlamalarla yapılan ortognatik cerrahi (çene ameliyatı) işlemi ve sonrasındaki sabit ortodontik tedavi ile şiddetli çene anomalisi tamamen düzeltilebilir.

Yukarı