Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Dr. Oytun MANAV - O.M.O.K. / Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi
Önceki Sayfa

Ortodontik tedaviler, sağlıklı dişlerin sağlıklı çevre dokuları içerisinde hareketi ile gerçekleştirilebilir. Hastanın dişleri sağlıklı, dişeti ve kemik dokularında sorun yoksa her yaşta ortodontik tedavi uygulanabilir. Dolayısıyla tedavinin herhangi bir yaş sınırı yoktur. Doğaldır ki geç yaşlardaki ortodontik tedaviler 10-20 yaş grubu hastalara kıyasla farklılık gösterebilir.

Kızlarda 15 yaş, erkeklerde 18 yaş sonrası yaşlar yetişkin yaşları olarak kabul edilir. Ortodontide yetişkin kabul edilen bir kişinin büyümesinin tamamlanmak üzere olduğu veya tamamladığı kabul edilir. Yetişkinlerde ortodontik tedavi için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Önemli olan, ağızda bulunan dişlerin periyodontal (dişeti, kemik ve çevre doku) açıdan sağlıklı olmasıdır. Hatta bazı periyodontal sorunlu hastaların, periyodontal sorunlarının giderilmesi için bile ortodontik tedavi endikasyonu mevcuttur.

Yetişkinlerde karşılaşılan genel iki sorun, önceden yapılmış diş çekimleri ve gömülü kalmış dişlerdir. Önceden çekilmiş dişlerin yerlerinin rastgele ve de düzensiz kapanması sonucu oluşan problemlerin giderilebilmesi de ortodontik tedavi ile mümkündür. Bu tür tedavilere ise preprotetik ortodontik tedavi denmektedir.

Yetişkinlerde rastlanan gömülü diş problemleri de genellikle gömülü dişlerin ortodontik tedavi ile yerine getirilmesi sonucunda giderilebilir.

Ortodontik tedavi uygulamasında hastanın yetişkin, genç erişkin veya çocuk olması, tedavi yöntemleri açısından önem taıyr. Örneğin 16 yaşındaki Sınıf 2 malokluzyona sahip bir hastanın 10 yaşındaki bir hastaya kıyasla ortodontik tedavisi büyük olasılıkla farklılık gösterecektir. Ancak 16 yaş ile 26 yaş arasında tedavi yöntemi açısından büyük olasılıkla bir farklılık olmayacaktır.

Yukarı